Egyre többször találkozhatunk a különböző télikerteket és pergolákat kínáló oldalakon azzal az ígérettel, hogy azok téliesíthetők. Ez a tulajdonság első hallásra sokak vágyával találkozik, akik egy télen is használható télikertet vagy pergolát képzelnek el maguknak. De valóban azt fogják kapni, amit szerettek volna?
Nos, a kérdésre a válasz nem is oly egyszerű, mint az az első pillantásra látszik. Ahhoz, hogy korrekt válasz lehessen adni,
Először is tisztázzuk, mit értünk téliesítés alatt?
Gyerekkoromból rémlik, hogy szüleim az ősz végén mindig leszaladtak a telekre a víkendházat téliesíteni. Ez a gyakorlatban azt jelentette, hogy a télen fűtetlen, szigeteletlen épületben elzárták a vizet és víztelenítették a csőhálózatot, annak érdekében, hogy a víz ne fagyjon bele a vezetékekbe. Vagyis a téliesítés nem azt jelentette, hogy a faház télen is lakható volt. Még csak azt sem, hogy fagymentes, csupán azt, hogy a fagy nem tudott kárt tenni a vízvezetékekben.
Azonban sok esetben pl. egy téliesített ház fogalma alatt azt is értjük, hogy az teljesen hőszigetelt, télen-nyáron lakható. Egy mobilház kereskedő pl. így definiálja a téliesített ház fogalmát: „Hőszigetelt nyílászárókkal rendelkezik, központi- vagy elektromos fűtéssel felszerelt.” Vagyis szigetelt és fűtött.
Térjünk hát vissza az eredeti kérdésre és nézzük meg,
Mikor beszélhetünk téliesített pergoláról ill. télikertről?
Lamellás pergolák esetén a téliesítés alatt azt értik a forgalmazók, hogy a lamellák szigetelő habbal kitöltöttek, az oldalfalak pedig min. két rétegű üvegezéssel készültek. Bár szakmailag a habbal kitöltött lamellás tető szigetelési képességéről is lehetne vitatkozni (pl. mennyi a „k” értéke), mégis koncentráljunk inkább csak az oldalfalakra ill. a télikertek esetén a tető üvegezésére. Mit is mondott a mobilház kereskedő? Hőszigetelt nyílászáró és fűtés.
Először is szögezzük le, egy többrétegű üvegezés még nem egyenlő a hőszigeteléssel. A hőszigetelt nyílászárónak csak egyik eleme a több rétegű üveg. További elengedhetetlenül szükséges alkotó elemek a hőszigetelt és hőhídmentes profilok és a tömítések. Még ha a beépített nyílászárók meg is felelnek ennek a követelménynek, a nyílászárók között a sarkokon elhelyezett lábak, már biztosan nem.
A fűtés nyilván mindenhol megoldható, a kérdés csak az, hogy egy szigeteletlen építmény komfortos hőmérsékleten tartását elbírja-e a pénztárcánk?
Összefoglalva, ha a téliesítés alatt nem a lakhatóságot értjük, akkor korlátlan energiával, akár egy szigeteletlen építményt, így pl. egy körbeüvegezett lamellás pergolát vagy egy egyrétegű üvegezésű télikertet is téliesíthetünk abban az értelemben, hogy fagymentes lesz. Azonban, ha egy télen-nyáron lakható, alacsony energia igényű lakóteret akarunk létrehozni, akkor kizárólag több rétegű üvegezésű, szigetelt és hőhídmentes profilokból megépített, fűthető télikertben gondolkozhatunk.